معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهادکشاورزي چهارمحال و بختیاری:
شناسه خبر :۱۶۹۲

توليد۱۲۰هزار تن گندم در چهارمحال و بختياري در سال آينده

معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهادکشاورزي چهارمحال و بختیاری، از پيش بيني توليد ۱۲۰هزار تن گندم درسال آينده دراستان ،خبر داد.
نسخه مناسب چاپ

حميدرضا دانش معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد کشاورزي استان چهارمحال و بختياري گفت: امسال ۱۰۹ هزار تن گندم در چهارمحال و بختياري توليد شد و در سال آينده با وجود کاهش سطح به دليل محدوديت منابع آبي با استفاده از ارقام مناسب و رعايت اصول فني توليد در سطح افزايش و پيش بيني مي شود در سال آينده توليد ۱۲۰ هزارتن گندم را داشته باشيم.

حميدرضا دانش، با اشاره به ۵۸۹۵۰ هکتار سطح زيرکشت ديم و آبي استان در سال جاري گفت: از اين ميزان ۳۶۱۰۰ هزار هکتار کشت ديم و مابقي کشت آبي است.

وي، بيان کرد: از اين ميزان کشت درسال جاري پيش بيني مي شود در سال آينده برداشت ۸۳ هزار تن مربوط به کشت آبي و ۳۷ هزار تن مربوط به ديم باشد.

همچنين، مدير زراعت سازمان جهادکشاورزي استان، گفت: ميهن، اوروم، پيشگام، پيشتاز، بک کراس روشن، از ارقام قديمي و ارقام حيدري، سيروان، پارسي انواع ارقام گندم آبي جديد مناسب هستند که پروتئين و گلوتن اين ارقام در حد استاندارد مي باشد و ارقام ديمي بالاي ۹۰درصد سرداري، و مابقي آذر ۲ و... مي باشد که در سال آينده از ارقام جديد مانند هما، باران، کراس سبلان، هشترود و صدرا جهت شناسايي سازگاري با اقليم استان استفاده خواهد شد با توجه به اينکه اين ارقام جديد نسبت به ارقام قديمي از لحاظ کيفيت گلوتن بالاتر مي باشند.

مهدوي، افزود: در حال حاضردو هزار و ۵۲۰ تن انواع کود شيميايي و دو هزار و ۷۰۰ تن بذر اصلاح شده ميان کشاورزان استان توزيع شده است.

وي با اشاره به اينکه، استان رتبه برتر کشور را در کاهش سن زدگي گندم داشته است، گفت: ميزان سن‌زدگي گندم در استان کم است./بام ايران

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها